sobota, 18 czerwca 2016

20. Ateny - śródmieście część nowożytna

W tym poście pokazujemy śródmieście nowożytnych Aten. Piszemy tylko o tych miejscach które odwiedziliśmy podczas trzech dni naszego pobytu.


Ateny śródmieście 

Sercem Aten jest Plac Syntagma. Stoi tu budynek greckiego Parlamentu, kiedyś to był pałac królewski. Przed budynkiem przy murze znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. 


Ateny - budynek Parlamentu, a przy ścianie Grób Nieznanego Żołnierza z wartownikami
Co godzinę i o pełnej godzinie odbywają się tu widowiskowe zmiany warty. Widowiskowe dla nas z powodu dziwnych paradnych mundurów greckich żołnierzy. Te paradne stroje są głęboko zakorzenione w greckiej historii. Już podobno u Homera można znaleźć pierwsze ich opisy. Spódniczki, które noszą żołnierze powinny mieć 400 plis, symbolizujących 400 lat tureckiej okupacji Grecji. Te paradne stroje mają prawo nosić tylko ewzoni, tj. żołnierzy służących w elitarnej Gwardii Prezydenckiej. Na różne okazje są różne stroje, różniące się kolorem, krojem. Zawsze są to jednak spódniczki i buty z pomponami. O ewzonach możecie przeczytać tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewzoni ( znacznie więcej w wersji angielskiej ).

Ateny - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Ateny - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Ateny - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Ateny - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
To nie są jakieś papcie z pomponami, ale prawdziwe skórzane buty wojskowe z podeszwami "antypoślizgowymi"

Oprócz zdjęć ze zmiany warty zamieszczamy filmik na Youtube. Warto to zobaczyć.


Zaraz za Parlamentem znajdują się Ogrody Narodowe. Ogrody te założyła królowa Amalia, żona pierwszego króla Grecji Ottona, jeszcze podczas budowy pałacu. Ogrody mają już prawie 200 lat i wytworzyły już swój własny ekosystem. Dziś to jest pełna zieleni oaza ciszy i spokoju w centrum Aten. Do ogrodów zaglądaliśmy w każdym dniu naszego pobytu w Atenach.

Ateny - Ogrody Narodowe ze wspaniałymi drzewami
.Ateny - Ogrody Narodowe z palmami
Ateny - Ogrody Narodowe a w nim żółwie
Ateny - Ogrody Narodowe z aleją palmową
Na tyłach ogrodów jest uliczka przy której jest dużo policji i wojska. Znajduje się tam tak zwany Nowy Pałac. Dzisiejszy budynek Parlamentu okazał się zbyt duży na pałac królewski i ten go zastąpił. Obecnie jest tu siedziba prezydenta Grecji. Kiedyś stał za wysokim murem, dziś ogrodzenie jest symboliczne. Przechodzimy obok strzeżonego Pałacu Prezydenckiego ( wojsko i policja ). 

Ateny - warta przed Nowym Pałacem - Pałac Prezydencki
Idąc dalej uliczką w dół dochodzimy do, tzw. Stadionu Panatenajskiego. Jest to rekonstrukcja rzymskiego stadionu z II wieku naszej ery na potrzeby pierwszej nowożytnej olimpiady w 1896 r. ( Rzymianie wzorowali się na greckich budowlach ). Podczas pierwszej olimpiady odbyły się tu ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk, odbywały się tu takie dyscypliny jak: lekkoatletyka, gimnastyka, zapasy, podnoszenie ciężarów. Tu kończył się pierwszy olimpijski bieg maratoński. Na tym stadionie odbyły się także niektóre konkurencje olimpiady 2004 roku ( łucznictwo i zakończenie maratonu kobiet i mężczyzn ). Stadion jest bardzo ładny, jest zadbany, za opłatą 6 Euro można go zwiedzać. Wszystko w zasadzie widać z ulicy. Stadion nie wygląda na duży, a może pomieścić aż 80.000 widzów. Bieżnia ma prawie 200 metrów długości. Czasami odbywają się tu imprezy kulturalne takie, jak koncerty muzyczne i przedstawienia operowe. Architektura tego stadionu na początku XX wieku stanowiła wzór. Powielono ją w kilku miejscach na świecie. Co ciekawe odbyła się tu jedna olimpiada, o której mało kto wie, tzw. "między olimpiada" w 1906. Więcej o niej tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_Letnia_1906 Więcej o samym stadionie możecie przeczytać tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Panathenaic_Stadium

Ateny - widok na Stadion Panatenajski ( stadion pierwszej nowożytnej olimpiady )
Ateny - rzeźby przedstawiające sportowców przed stadionem
Ateny - rzeźba dyskobola
Ateny - widok na stadion z ulicy
Idąc dalej na zachód w stronę Akropolu, niedaleko stadionu dochodzimy do Zappeionu. Jest to budynek wybudowany w XIX w. przed pierwszą olimpiadą w stylu nawiązującym do antycznych budowli. W czasie pierwszej olimpiady była tu wioska olimpijska. Dziś jest tu centrum wystawowe i kongresowe. Więcej tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Zappeion

Ateny - budynek Zappeionu

Pomiędzy stadionem, a Zappeionem na obrzeżach Ogrodów Narodowych znajduje się konny pomnik Georgiosa Karaiskakisa, greckiego złodzieja i bandyty, który bardzo zasłużył się w wojnie o niepodległość Grecji, zginął w jednej z bitew wyzwoleńczych w 1827 roku.

Ateny - pomnik Georgiosa Karaiskakisa na koniu
Przez Ogrody Narodowe wracamy z powrotem na Plac Syntagma, na którym będziemy jeszcze raz wieczorem. Za placem przechodzimy obok okazałego budynku, trudno go nazwać willą, jest to budynek Muzeum Numizmatycznego. Kiedyś to była "willa" Schlimanna ( pisaliśmy o nim w poście o Mykenach ). 


Ateny - Muzeum Numizmatyczne ( wcześniejsza rezydencja Schliemanna )
Niedaleko dalej wchodzimy do rzymskokatolickiej bazyliki katedralnej pod wezwaniem świętego Dionizego. Jest to ładny kościół wybudowany w stylu neorenesansowym. Największy rzymskokatolicki kościół Aten. W 2001 r. był tu nasz papież Jan Paweł II, ale nie znajdujemy tablicy upamiętniających ten fakt. 


Ateny - wejście do rzymsko-katolickiej bazyliki katedralnej pod wezwaniem świętego Dionizego
Ateny - wnętrze bazyliki katedralnej
Idąc na dalej na północ dochodzimy do budynku Greckiej Akademii Nauk ( odpowiednika naszej Polskiej Akademii Nauk ). Grecka Akademia Nauk nawiązuje tradycjami do starożytnej platońskiej Akademii, która istniała w latach 387 p.n.e. do 529 r. Swoją wiedzę szkolną o Akademii platońskiej możecie odświeżyć tutaj:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_(staro%C5%BCytno%C5%9B%C4%87) 
 
Budynek Akademii nawiązuje do okresu antycznego, na frontonie przedstawiono greckich bogów z Zeusem pośrodku. Przy schodach przed budynkiem, stoją rzeźby Platona i Sokratesa. A przy budynku na wysokich kolumnach rzeźby Ateny i Apolla ( patronów Akademii platońskiej ). Przez nikogo nie zaczepiani wchodzimy do auli Senatu. Na ścianach na marmurowych tablicach umieszczone są nazwiska wszystkich Prezesów Akademii. Ciekawostką jest to, że budynek Akademii został wybudowany w roku 1887, a nowa Akademia Nauk została powołana dopiero w roku 1926. W międzyczasie znajdowały się tu muzea numizmatyczne i bizantyjskie. Więcej o dzisiejszej Akademii przeczytacie tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Academy_of_Athens_(modern)

Ateny - główny budynek Greckiej Akademii Nauk, na kolumnach Atena i Apollo, przy schodach pomnik Platon ( pomnik Sokratesa po przeciwnej stronie za drzewkiem )
Ateny - pomnik Ateny na kolumnie przy Akademii
Ateny - kolumnada głównego budynku Akademii
Ateny - tympanon głównego budynku Akademii ( w środku Zeus )
Ateny - zespół budynków Akademii ze szpecącym współczesnym "malunkiem"

Ateny - wnętrze sali Senatu Akademii
Ateny - siedzenia w sali Senatu Akademii
Po sąsiedzku znajduje się główny budynek Uniwersytetu Ateńskiego, teraz pełni funkcje reprezentacyjne. Tu znajduje się rektorat. Został zbudowany w XIX wieku, zaraz po odzyskaniu przez Grecję niepodległości. Budynek wygląda bardzo okazale. Elewację ożywia fresk, przedstawiający króla Ottona w otoczeniu greckich bogów i herosów ( wybudowano go za panowania króla Ottona ). Wchodzimy do środka, jest pełno ludzi. W auli odbywa się jakaś uroczystość, nie chcemy być intruzami i wychodzimy. Zwiedzamy jeszcze reprezentacyjne korytarze. Nikt nas nie zaczepia i nie kontroluje. Więcej o Uniwersytecie przeczytacie tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/National_and_Kapodistrian_University_of_Athens

Ateny - główny budynek Uniwersytetu Ateńskiego
Ateny - fresk nad wejściem do Uniwersytetu ( w centrum podobizna króla Ottona )
Ateny - uroczystość w Auli Uniwersytetu
Wracamy znowu na Plac Syntagma. Przechodzimy teraz przez plac w kierunku dużej fontanny. Idziemy stąd deptakiem Eremou. Po chwili dochodzimy do starego bizantyjskiego kościółka Panaghia Kapnikarea. Jest to stary kościółek z XI wieku przeczytać o nim możecie tuhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Kapnikarea . Placyk, przy którym stoi kościółek to miejsce spotkań młodzieży.

Ateny - kościółek Panaghia Kapnikarea
Ateny - ten sam kościółek Panaghia Kapnikarea, wieczorem następnego dnia, oblegany przez młodzież
Skręcamy w równoległą ulicę Mitrpolis i wkrótce, cofając się nieco dochodzimy do okazałej nowej Metropolitalnej Katedry Greckiej Zwiastowania Matki Bożej zwanej w skrócie Mitropolis. Jest to stosunkowo nowa budowla z XIX w. Jest to typowa grecka cerkiew. Mamy trochę szczęścia, przychodzimy tu tuż przed zamknięciem. W części cerkwi prowadzone są prace remontowe, wchodzimy tylko na tyle na ile pozwalają barierki. Jest to teraz główny kościół Grecji i Aten. Tutaj odbywają się wszystkie ważniejsze uroczystości kościelne i państwowe. Więcej tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_Zwiastowania_Matki_Bo%C5%BCej_w_Atenach

 Ateny - Metropolitalna Katedra Zwiastowania Matki Bożej 
Ateny - wnętrze odremontowanej części katedry
Znacznie ciekawsza jest stara katedra, a właściwie maleńki kościółek z XIII wieku, znajdujący się obok pod wezwaniem Marii Panny i św Gorgoepikoos Eleftheriou. Wybudowany został na fundamentach VIII wiecznego kościółka. Jest to niewielka budowla o wymiarach 12,20 x 7,60 m.  Do wyłożenia ścian zewnętrznych wykorzystano przeróżne fragmenty antycznych budowli. Elementy pogańskie przeplatają się z symbolami religijnymi tworząc niesamowitą mieszankę stylów. Niestety nie można wejść do środka. Więcej na naszych zdjęciach. Zamieszczamy tylko trzy. Jeżeli będziecie w Atenach koniecznie tu przyjdźcie.

Ateny - stara katedra
Ateny - elementy wykończenia ścian starej katedry
Ateny - elementy ozdobne ścian starej katedry
Na placu przed katedrami znajdujemy ładny, trochę stylizowany pomnik ostatniego cesarza Bizantyjskiego Konstantyna IX, który poległ w 1453 roku w walce z Turkami na murach Konstantynopola. Wcześniej jako następca tronu rządził Moreą, czyli Peloponezem. 

Ateny - pomnik Konstantyna IX, ostatniego cesarza bizantyjskiego
Nasz pobyt w Atenach nie ograniczał się jedynie do chodzenia między zabytkami, czy atrakcjami turystycznymi. Lubimy się po przechadzać między ludźmi, usiąść na ławce, murku, bądź w kafeterii i obserwować przechodniów, patrzeć co robią, jak się zachowują. Chłonąć moment i chwilę. Jest to chyba w tym naszym podróżowaniu często ważniejsze niż zwiedzenie jeszcze jednego kościoła czy świątyni. Nie lubimy się nigdzie spieszyć, często też modyfikujemy nasze plany.
Najstarsze w Atenach są dzielnice Plaka - na wschód od Akropolu i Monastiraki - na południe od Akropolu. Te dwie niewielkie dzielnice to tak naprawdę całe Ateny potureckie. Nie ma tutaj jakiegoś dużego piękna starego miasta. Jest to trochę chaotyczna zabudowa, ale uliczki mają swój klimat.

Ateny - uliczka w Monastiraki z widokiem na Akropol ( widać Erechtejon )
Ateny - wszędzie tawerny i bazary, budynek w głębi to po turecki meczet Tzistarakis ( obecnie muzeum ceramiki )
Ateny - meczet Tzistarakis otoczony jest ze wszystkich stron straganami, sprzedaje się tu wszystko
Ateny - na niektórych uliczkach nie tylko się handluje, ale również odpoczywa przed domem
Ateny - w niektórych tawernach nie ma wolnych  miejsc, stołują się tu miejscowi i turyści
Ateny - w tej tawernie też prawie wszystkie miejsca zajęte
Ateny - a w tej już jest luźniej
A w tej przygotowani kelnerzy czekają na klientów
W Atenach jest mnóstwo sklepików i straganów z pamiątkami.  Można tu wszystko kupić, czasami zupełnie duże kopie starożytnych rzeźb. 

Dużo rzeźb "antycznych" z Posejdonem na czele w jednym z sklepików 
Po mieście spacerowaliśmy nie tylko w dzień. Nasz pobyt przeciągał się aż do póżnego wieczora, na kwaterę wracaliśmy dopiero nocą. Ateny wieczorem i nocą wydają się ładniejsze niż w dzień. Oceńcie sami.


Ateny - po zachodzie słońca, widok z uliczek Monastiraki na podświetlony Akropol
Ateny - budynek Greckiego Banku Narodowego w pobliżu Placu Omonia
Ateny - jeden z wielu budynków w pobliżu placu Omonia
Ateny - plac Syntagma i budynek Parlamentu
Ateny - fontanna wieczorem na Placu Syntagma
Ateny - najbardziej elegancki hotel 
Ateny - budynek Greckiej Akademii Nauk nocą
Jeszcze raz budynek Akademii wraz z wzgórzem Lykabet
Po powrocie z Sounion ( piszemy o tym w następnym poście ) postanowiliśmy pojechać na wzgórze Lykabet (Lykawitos). Jest to najwyższe wzgórze w Atenach ( 277 m n.p.m. jest dwa razy wyższe od Akropolu ). Ostatni dzień naszego pobytu w Atenach był bardzo upalny, ponad 35° C.
Wzgórze ma kształt stożka na szczycie stoi tylko kapliczka ( pod wezwaniem św. Jerzego ) oraz znajduje się niewielka platforma widokowa. W pobliże szczytu można wjechać kolejką linową ( podobna do tej na Górę Żar lub na Gubałówkę w Polsce ). My podjechaliśmy wąskimi i bardzo krętymi uliczkami samochodem na najwyżej położony parking. Ponieważ było już po 23:00 to były wolne miejsca parkingowe. Spacer ścieżką betonową z schodami to tylko kilkanaście minut. Z góry wspaniały widok prawie na całe Ateny wraz z Akropolem. Warto było tu przyjechać i przyjść. Platformę okupuje miejscowa młodzież. Jest też trochę turystów. Ci bogatsi są klientami niżej położonej restauracji. Z przewodnika wiemy, że to bardzo dobra i niestety nie tania restauracja. Wreszcie jest chłodniej, temperatura spadła do 27°.

Na szczycie wzgórza Lykabet, dzwonnica kapliczki, mały taras widokowy, a w dole Ateny
Widok z Lykabetu w głębi  widać Akropol 
Akropol w przybliżeniu
W ten sposób żegnamy się z Atenami. Jest to nasz ostatni wieczór. Nie lubimy dużych miast, ale nie wyobrażamy sobie, aby być w Grecji i nie być w Atenach. To tu jest kolebka i korzenie naszej cywilizacji. To stąd czerpiemy nasze wartości. Jeżeli jeszcze nie byliście w Atenach to koniecznie należy tu przyjechać. Mimo, że Ateny nie są ładnym miastem. Stanowczo nie należy wybierać się tu latem. Zwiedzanie w upale odbiera siły i nie sprawia przyjemności. Nam przydarzył się na szczęście tylko jeden bardzo upalny dzień.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz